Seçtiğimiz Çocuk Kitapları - 1


Daha önce Oyuncak Seçimi ile ilgili yazdığım yazılarda da altını çizdiğim bir konu vardı.


Kitap güzel bir hediye. Bununla beraber bu kadar küçük yaşta hediye ne, kitap ne, bilmediğinden benim Defne'de öncelikli hedefim kitap sevgisi.

Kitap sevenler el kaldırsın.

Çocukluğunuzda bir kitap hediye edildiğinde mi yoksa oyuncak geldiğinde mi mutlu oluyordunuz?

Kitap severler için bunun fark etmediğini tahmin ediyorum.

Çocukluğumla ilgili kitaplarla ilgili hatırladığım net şeylerden biri annemin başucunda, çamaşır makinesinin üstünde elinin her an altında bir kitap olmasıydı. Çok çalışıyordu 2 dükkan idare ettiği hiç uyumadığı bir sürü stresinin ve çok zor bir hayatının olduğu dönemde bile elinin altında hep kitaplar vardı. 

Kitap okumak böyle anlatıldığı gibi yapılması gereken bir şey değil hayatının doğal bir parçasıydı. 

Hatta küçük bir kitap kurdu yetiştirmenin sırlarını yazarken ailemden ilham aldım diyebilirim.

Mama hazırlamaya çalışırken annem Defne'nin önüne de kalın kaplı kitaplardan koyuyordu bana da bebek arabasında oyalanayım diye Ayşegül kitapları alıp verirmiş. 

Sonra ilkokulda öğretmenim kitap okuma günleri yapardı, bir kütüphane kurdu ve her hafta bir kitap okuyacağımızı söyledi. Bana Tom Sawyer'ı verdiğinde "Ay bu çookk kalııınnn" dediğimi hatırlıyorum. 

Sonra da babamın elimden tutup beni kitapçıya götürüp kendin seç dediği gün var mesela aklımda. Seçtiğim kitabı bugün bile hatırlıyorum. Kitaplar neye göre seçilir bir fikrim yoktu ama Mor Kapaklı Yeşil Suratlı Pasaklı Cadı bugün bile aklımda. 

Kitapların arasında dolaşmak, renkler, kapağın hikayesi bir şey sizi o kitaba çeker işte.

Hala daha kendimi iyi bir okuyucu olarak tanımlayamam ama kitapların beni olduğum dünyadan başka bir dünyaya alıp götürmesini tarif etmemin bir yolu yok sanırım.

Sonra Emel Ablamın hediye olarak hep bana kitap Burcu'ya sevmiyor diye cicili bicili oyuncaklar kalemlikler falan getirmesi var. Hatta bir keresinde tam tersini yapmıştı da Burcu ile baya şoka girmiştik. "Niye böyle oldu acaba?" diye aval aval bir birbirimize, bir yarısı açık hediye paketlerine, bir de Emel Ablamı yüzüne bakışımız efsane anlardan biriydi çocuk halimizle.

İşte bu noktada bir şey söylemek zorundayım. 2 çocuk aynı evde yaşayıp aynı ortamda büyüyüp bir şekilde biri kitap okumayı severken öbürü sevmeyebilir. Bunu bugün 30 yaşımdaki aklımla kabul ediyorum ama küçük bir Duygu'yken anlamıyordum. Ya da ben kitap okumak isterken neden küçük kardeşimle oynamak zorunda bırakıldığımı da anlamıyordum. Yetişkin aklımla çocukluğuma gidip sormak istediğim çok fazla şey var ama sanırım bir zaman kapsülü icat edilse de zamanın akışını bozmamak için gidip annemle konuşamayacağım değil mi? (kafamda deli sorular)

Kime nasıl kitap hediye edilir?
Hangi kitap kaç yaşına uygundur?
Çocuk Kitaplarının yaşa göre uygunluğu var mıdır?
2 yaş kitapları 3 yaş kitapları 4 yaş kitapları demeden,

Hazır yeni yılda ha geldi ha geliyor derken (Şurada kalmış 6 hafta)

Belki yeni yıl hediyesi seçerken işinize yarar diye işte aşağıda Defne'ye seçtiğimiz 10 kitabı bulabilirsiniz :)

Bu kitaplarla birlikte ufak da bir oyuncak almak isterseniz keşfedeceği, yaratıcılığını geliştirecek, kendi kendine oyunlar kurabileceği oyuncaklar seçmeyi tercih edebilirsiniz.

Öpücük Ne Renk

Kitap bir çok şeyin rengini bilmesine rağmen öpücüğün ne renk olduğunu bilmediğini fark eden kahramanımızın araştırmasını anlatıyor :)
Aç Tırtıl

Efsane çizer Eric Carle'ın en ünlü kitaplarından. Küçük bir yumurtadan çıkıp bir kelebeğe dönüşen tırtılımızın yeme günlüğü. Eric Carle'ın bizde Sayılar kitabı vardı. Sevgili Biranda Defne'nin ilk yılbaşı hediyesi olarak onu seçmişti İyi Cüceler'in de ilk İyi Dev'i olduğu için kendisi onun yeri bizim için hep en güzel kitap hediyesini seçen abla olacak.Elmer

Defne'nin favorisi. "Tatlım Aç Tırtıl mı? Elmer mı?" "Elmıyyyy"

Sanırım bol bol içinde kahkaha ve bööö gibi sesli şakalar olduğu için bunu seçiyor. 

Ya da annesi en çok bunda maymunlaşıyor ve hatta okuyan herkes bundan da olabilir.

Benim de şu an için favorim, ne yalan söyleyeyim. Bu farklılık konusunda uzun uzun yazacağım bir gün söz.
Bir Fikirle Ne Yaparsın

Şu an için ortaya çıkarmaktan korktuğum kitap.

Evet şaka yapmıyorum. O kadar güzel ki çizimleri, anlattığı şey, anlattığı şeyin değeri. 2 akşamda bir kitabı alıp tekrar okuyorum. Sadece çocuklara da değil büyüklere de bir çok şey anlatıyor aslında.


Düşünce Okuyan Kız Noona 


Dilimize gelen her zaman aklımızdaki ve yüreğimizdeki ile aynı mı?

Bazen çok güzel bir şey söylemek isterken bunu çok ters bir şekilde anlattığımız olmuyor mu?

Noona'nın annesi bir sihirli değnekle gelince Noona yeni bir bakış açısı kazanıyor.

Devamı kitapta.


Gürültücü Güven


Defne'nin ilk seçtiği kitap olarak tarihe geçebilir.

Gürültücü Güven bu ara üzerine sık sık düşündüğüm 
"Hayvanlarla Nasıl İletişim Kurmalıyız? " sorusunun cevabı gibi çıktı karşıma.

Bu ara çokça Defne'nin bağırarak ve koşarak sokaktaki kedi, köpek ve kuşlara koşmasının onları korkuttuğunu anlatmaya çalışıyorken süper denk geldi.

Aferin Kızım :)
Toko


Bunu Defne daha küçücükken iş yerindeki arkadaşım Burcu hediye etmişti Defne'ye.

Bu da Toko'nun kendi gagasının farklı olduğunu ve bunun hayatına nasıl zorluklar getirdiğini anlatmakla başlayan ve sonunda da onunla barışmasını anlatan sıcacık bir hikaye.

Resimler, renkler her şey süper kitapta.


Öfkeli Örümcek Rıza

Bu çizimler ve renk seçimleri olarak diğer bütün kitaplardan farklı. Ama özel olması da o farkından sanırım. 

Bunu Defne'ye teyzesi aldı.

Çalışırken fark ettiğim en büyük sorun insanların hep hata yapanın kim olduğunu bulmaya çalışmasıydı. 

Halbuki eğer bir iş yapılırken orada hatayı yapan değil neyin hatalı yapıldığını tespit etmek ve neden hatalı yapıldığını bulmak çözüm üretmemizi sağlıyordu.

Yöneticim "Sen bunu yanlış yapmışsın!" dediğinde 
"Peki! Olabiliiiirrrrr. Acaba neden yanlış yapmışım ve nasıl çözebiliriz?" 
diye sorduğumda hem yöneticimin sinirinin yatıştığını hem şaşırdığını hem de gerçekten çözüm üretmenin yapıcı ve pozitif etkisinin ortama yayıldığını net bir şekilde gördü bu gözler. (Onun deli bu kız ifadesine karşılık ben de kahkaha ve şaşkınlık ifadesi vardı. Hata bu yapılır. Dünya henüz yıkılmadı. Neticede yıkılsa zaten iş umurumuzda olmayacak. Bence çözebiliriz yaaaa)

İşte bu Rıza da böyle bir öfkeli örümcek. Haksız da değil aslında ama öfkesi bir çözüm getirmiyor. Dünya'nın en güzel ağlarını örüyor. Uğraşıyor, didiniyor, yoruluyor tam bitiriyor bir kahve içecek, eserini izleyecek, hoooopppp....

Sonra ne mi oluyor?

Söylemeyeceğim.

Orman Orkestrası

Defne'nin elinden düşürmediği, ilk kez düğmelere basmayı öğrendiği, çalan müzikte benim bile böyle bir vals bir bale yapma isteğiyle dolup taştığım müzikli kitap.

Bunu da bize iyi devlerin ilki sevgili Biranda'cığımız almıştı. Defne'ye gelen ilk hediye kitaplardan bu da. Bebeğiniz oturmaya başladıysa önüne koyun ve düğmelere basın sonra da izleyin. Şimdi kış da gelmişken kaloriferinizin önüne bir minder ya da battaniye atıp birlikte kitap okuyabileceğiniz çok zamanınız olacak. Bırakın diziler biraz beklesin. özetlerden sonra izleyiverin. Yemek sonrası televizyonu ve sesli olan her şeyi kapatıp ailece kitap okumak hepinize iyi gelebilir.


Hayır Hayır Bana Ne!


Ve eveeeetttt!! Geldik 2 yaş sendromundan muzdarip annelerin korkulu rüyasına.

Üzgünüm ama sendromlar 2 yaş ile son bulmuyor dostlar. Bunun 3ü var 4ü var ergenliği var.

Bu kitapta çocuğuna "Senin değil başka çocukların annesi-babası olacağım"
"Böyle yapmaya devam edersen seni sevmeyeceğim" diyen ebeveynlere gelsin.

Demeyin dostlar. Çocuğu alın götürün başka bir ebeveyne emanet edin. Bakın nasıl mum gibi dönüyor 😂

Şaka bir yana bu da çizimleri, renkleri, dili çok şeker bir kitap.Bonus: Benim Adım Nele


Neden bonus? Çünkü ben bunu evimin sokağında olan A101'e öylesine girip bir bakayım diyip aldım. Çünkü çok ucuzdu. Kitap aşkı aşılama uğruna elinde paralansa da hiç üzülmeyecektim. Kaç çeşit varsa alıp çıktım. 

İşin bonus tarafı ise içeriği.

Anlattığı konular, anlatış biçimi gerçekten fiyatının çok üstünde. 

Mesela top adam aslında kardan adam ve o kardan adam Nele'nin yılbaşını beklemesinden dolayı hayatımızda :)Popüler Yayınlar